Güncel
Giriş Tarihi : 14-03-2020 09:43

SEZON BAŞLADI, KANYON İLGİ BEKLİYOR

Her mevsim ziyaretçisi eksik olmayan özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Şahinkaya Kanyonun da hareketlilik başladı.

SEZON BAŞLADI, KANYON İLGİ BEKLİYOR

Her mevsim ziyaretçisi eksik olmayan özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Şahinkaya Kanyonun da hareketlilik başladı. Doğa turizmi açısından eşsiz olan Şahinkaya Kanyonunda tesis eksikliği ziyaretçileri canından bezdiriyor. Özellikle araç park alanı olamayışı, tuvalet, su gibi temel ihtiyaçları karşılayacak sosyal tesis yokluğu hala devam ediyor. Her sezon “Proje tamam bu yıl bitecek” denilen Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı projesinin bir an önce hayata geçirilmesi bekleniyor.

                İlçemiz sınırları içerisinde bulunan Şahinkaya Kanyonu Tabiat ParkıSEZON BAŞLADI KANYON İLGİ BEKLİYOR

1032 hektar büyüklüğünde, Kızılırmak'ın suyunun tutulduğu Altınkaya Barajı'nın en dar geçit yeri olup kıvrımlı bir yarımada özelliği taşıyor. Yaklaşık 3250 metre uzunluğuyla, su seviyesinden itibaren 500 metreyi bulan derinliğiyle ve 100 metreye düşen darlığıyla Şahinkaya Kanyonu eşine az rastlanan bir kanyon. Kanyonda iki duvar halinde oluşturan kireçtaşı ana kayalarında birçok tabii mağara göze çarpıyor. Ayrıca tabiat yürüyüşü, manzara seyri, günübirlik faaliyetler, kamp, bitki ve yaban hayatı gözlemciliği, foto safari, su sporları, tekne gezisi, amatör olta balıkçılığı, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, su altı dalışı, gastronomi gibi faaliyetlere ev sahipliği yapıyor. Kanyona bağlantılı Vezirsuyu Tabiat Parkı’ ise 35 hektar alana sahip. Alan tilki, sansar, karaca, kurt, balıkçıl, şahin gibi birçok yabani memeli ve kanatlı türüne de ev sahipliği yapıyor. Alanda tabiat yürüyüşü, manzara seyri, açık hava etkinlikleri, kamp, bisiklet turu yapılabiliyor. Tüm bu imkanları barındıran Şahinkaya Kanyonu sosyal tesislerle desteklenerek hak ettiği turizm potansiyelini yakalamak için ilgi bekliyor.