Güncel
Giriş Tarihi : 14-03-2020 09:35

BU MUTLULUĞU ÇİFÇİMİZ DE YAŞAYACAK MI?

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar "PETROLDEKİ İNDİRİM MUTLULUK VERİCİ, BU MUTLULUĞU ÇİFÇİMİZ DE YAŞAYACAK MI?

BU MUTLULUĞU ÇİFÇİMİZ DE YAŞAYACAK MI?

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Petroldeki düşüş mutluluk verici. Ancak mutluluk paylaştıkça çoğalır. Bu mutluluğu çiftçimizle de paylaşacak mısınız?" diye sordu.

Yaşar, mecliste yaptığı konuşmada petrol fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekerek; corona virüsüyle ekonomik alanda ortaya çıkan belirsizliğin tüm dünyayı olumsuz etkilemeye başladığını; dış ticarette ve dünyanın dev ekonomilerinde küçülme görüldüğünü belirtip, bütün bu olumsuzlukların ardından petrolde yaşanan düşüşün sevindirici olduğunu kaydetti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye için sevindirici olduğu vurgusunu yineleyen Yaşar, "Netice itibarıyla petrolün yüzde 7'lik kısmı sadece Türkiye'de üretiliyor. Yüzde 93'lük kısmını da ithalatla karşılıyoruz. Bu anlamda bu indirim haberi ülkemiz adına sevindiricidir. Ümit ediyorum ki Türkiye Cumhuriyeti'nin bütçesi de bundan çok ciddi gelir elde edecektir" dedi.

"PETROLÜN TESİR ETMEDİĞİ ALAN YOK"

Nakliyecisinden tutun, evde yediğimiz ekmeğe, suya kadar her alanda petrolle ilgili rakamlar maliyetleri ciddi oranda etkilemektedir" diye Yaşar, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

"Madem bu fiyatların düşmesiyle ülkemiz derin bir nefes almıştır, en azından -mutluluklar paylaştıkça artar- hiç olmazsa bu değişen rakamları çiftçimize, üreticimize de yansıtalım.

"DOLAYLI VERGİLER İNDİRİMLERİN YANSIMASINA ENGEL"

Ama, tabii, bu rakamların yaklaşık yüzde 50'si vergilerden oluşuyor yani 6 lira 27 kuruş olan motorinin fiyatının yaklaşık yüzde 48,8'i vergilere gidiyor, sizler dolaylı vergilerle vergiyi topladığınız için olan bu değişiklikler ciddi oranda fiyata yansımıyor. Ama bizlerin özellikle çiftçiye, üreticiye bu fiyatları yansıtma mecburiyetimiz var.

"TARIMDA YÜZDE 10'LARA DÜŞTÜK"

Bakın, on sekiz yıllık iktidarınız döneminde Türkiye'deki tarım ürünleri üretimi ilk defa yüzde 10'un altına düştü. "İhracatta 17 milyar." diyorsunuz ama dünya ölçeğine baktığımız zaman bunun hiç de anlamlı bir rakam olmadığını görürsünüz.

"TARIM DA SANAYİ KADAR ÖNEMLİ"

Maliyetler kurtarmadığı için bugün çiftçimiz üretmiyor. Mazot da bunlar için önemli bir girdi. Çiftçimizi, üreticimizi destekleyelim ki Türkiye tarımda dışa bağımlı hâle gelmesin. Unutmayalım, bugün savunma sektörü ne kadar stratejikse tarım sektöre de en az savunma sanayi kadar önemlidir.

"SAPI SAMANI BİLE İTHAL EDER HALE GELDİK"

Bırakın coğrafya kitaplarında yazan kendi kendine yeten 7 ülkeden 1'i olmayı. Bugün sapı, samanı bile dışarıdan ithal eder hâle geldik. Ben petroldeki bu düşüşün çiftçimize, üreticimize de yansıyacağını, Hükûmetin elde ettiği bu mutluluğu çiftçisiyle de paylaşacağına inanıyorum.

"ÇİFTÇİMİZ DİYOR Kİ!"

"Siz girdilerdeki rakamları aşağıya çekin, gerisini bize bırakın." Bu girdilerin en önemli faktörlerinden bir tanesi de mazot.

"ÇİFÇİMİZE DE YATLARA VERDİĞİNİZ GİBİ VERİN YETER!"

Denizlerde yatlara verdiğimiz vergisiz mazotu gelin çiftçimize de verelim. Çiftçimize bu rakamları, bu yansıtmaları yaptığınız takdirde sizler de göreceksiniz ki Türkiye'de üretim patlaması olacaktır.