Güncel
Giriş Tarihi : 11-03-2020 10:20

SAĞLIK BAKANLIĞI CORONA VİRÜSÜNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ilk corona virüs vakasının görülmesinin ardından evde karantinada uyulması gereken kuralları açıkladı. Bakanlığın yaptığı paylaşımda son 14 gün içinde corona virüsün görüldüğü bir ülkeden gelenlerin 14 gün evden çıkmaması gerektiği belirtildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI CORONA VİRÜSÜNE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

Türkiye’de ilk corona virüs vakasının görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığı vatandaşların evde karantinayı nasıl yapması gerektiği ve uıyulması gereken kuralları açıkladı. Resmi Twitter hesabından bir paylaşım yapan bakanlık, “Son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı koronavirüse karşı "14 gün kuralı"nı uygularken evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yayımlanan "Yeni koronavirüs evde izleme (karantina) kuralları" başlıklı paylaşımda, "Son 14 gün içerisinde yeni koronavirüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız" uyarısı yapıldı.

Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında bulunulan paylaşımda, evde yapılması gerekenler de şöyle sıraladı.

ATEŞ, ÖKSÜRÜK VE SOLUNUM SIKINTISINA DİKKAT

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemine işaret edildi.

Yeni koronavirüs hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün internet sitesi "hsgm.saglik.gov.tr" ve bakanlığın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi istenildi.