Güncel
Giriş Tarihi : 29-02-2020 13:26

CHP VEZİRKÖPRÜ İLÇE BAŞKANI ONUR BAYBURTLU ŞEKER PANCARI ARAZİLERİ SATILIYOR MU ?

Cumhuriyet Halk Partisi Vezirköprü İlçe Başkanı Bayburtlu Amasya Şeker Fabrikasına ait taşınmazların satışı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi

CHP VEZİRKÖPRÜ İLÇE BAŞKANI ONUR BAYBURTLU  ŞEKER PANCARI ARAZİLERİ SATILIYOR MU ?

“Şeker pancarı arazileri ve binaları satılıyor mu.Satılıyorsa bu arazi ve binaların satışını neye göre kim ayarlıyor.Amasya Şeker Fabrikalarının seçimi yaklaşmışken bu acele neden. Vezirköprü şeker pancarı üretimi bakımından göz ardı edilemeyecek bir konumda.Amasya Şeker Fabrikasının en fazla üyesi, en fazla üreticisi Vezirköprü’den. Bunun yanında en fazla üretimle liderliği kimseye kaptırmayan ilçeyiz.

                Son yıllarda pancara konan kotalarla üretim sınırlandırılarak çiftçinin kazancına adeta el konulmuştur. Pancar Kooperatifine ait yerler bu çiftçinin malıdır. Bu yerler çiftçilerimizin üretiminden, kazançlarından kesilen paralarla alınan yerlerdir. Çiftçinin malı olan bu yerler satılarak, takas edilerek ne yapılmak isteniyor. Bu ülkede artık şekerpancarı üretimi yapılmayacak mı. Bu kıymetli yerler belediye ile hangi bütçeyle ne karşılığında satış veya takas yapılıyor. Çiftçilerin bu konuda görüşü alındımı. Bu satışlardan kazanılan paralar çiftçiye geri ödenecek mi.

                Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçimizin yanında durarak bu satışların takipçisi olacağız. Bu satışların Amasya Şeker Fabrikalarının seçimlerinden önce yapılması da bir soru işaretidir. Kayyumla yönetilen Amasya Şeker Fabrikasının yerleri seçim arasında kaybolacağa benziyor.

                Çiftçinin alın teriyle alınan bu arazilerin üreticinin rızası olmadan kimsenin kimseye peşkeş çekmesine izin vermeyeceğiz. Tarım politikaları değişip şeker pancarı üretimi arttığında bu arazilere tekrar ihtiyaç duyulacaktır. Bizden söylemesi. Çiftçi kendi malına sahip çıkmalıdır. Vezirköprü CHP ilçe teşkilatı olarak Amasya Şeker Fabrikalarının seçiminin şaibesiz ve hakkaniyetli yapılmasını, kaliteli bir yönetim ile fabrikamızın tekrar tam kapasite ile çalışmasını temenni ediyoruz. Kazanan Devletimiz ve Çiftçimiz olsun.”

                                               Onur Bayburtlu

                               CHP Vezirköprü İlçe Başkanı