Güncel
Giriş Tarihi : 13-02-2020 23:30

Havza’da Kenevir Toplantısı Düzenlendi

Samsun’un Havza İlçesinde sanayiciler ile çiftçiler kenevir ekimi ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı.

Havza’da Kenevir Toplantısı Düzenlendi

Samsun’un Havza İlçesinde sanayiciler ile çiftçiler kenevir ekimi ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı.

Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kenevir işleme tesisi kuran Murat Kocaballı ve Yelda Kutsal tarafından kenevir ekimi hakkında bilgiler verdi.

Toplantının açılış konuşmasında Havza TSO Başkanı Erkan Acar kenevir ekinin bölge için ekonomik katkı sağlayacağını belirterek; “Havza Organize ve Sanayi Bölgemize kurulacak olan kenevir işleme fabrikası temsilcileri ile çiftçilerimizi bir araya getirelim istedik, biz oda olarak ilçemizde istihdamın artması ve alternatif ürün olan kenevir ekimi ile çiftçimizin ekonomik olarak kalkınmasından yanayız. Bu nedenle fabrika temsilcilerimiz Yelda Kutsal ve Murat Kocaballı tarafından keneverin üretim aşamaları ve maliyetleri hakkında bilgiler vermek üzere bir araya geldik. Üretilen kenevirin pazarı hazır bir şekilde Havza OSB’ye kurulacak olan fabrikamız alım garantisi vermektedir” dedi.

Havza Belediye Başkanı Özdemir Havzanın toprak yapısının kenevir ekimi için uygun olduğunu belirterek; “ Kenevir çiftçimiz için iyi bir gelir kaynağı. OSB'de kurulacak olan kenevir fabrikası bizim için çok değerli. Vezirköprü bu kenevir için pilot bölge seçildi ama ilçemizin de üretim için yeri var. İlçemizde ürün yelpazemizin genişlemesi çiftçimizin alternatif ürünlere yönelmesi gelirlerini dorudan etkileyecektir.” Dedi.

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz Havza’da kurulacak olan kenevir işleme tesisinin hem bölge çiftçisi hem de istihdam açısından önemli olduğunu vurgulayarak; “Havza OSB’ye kurulan fabrika işlem yapmak için kenevir alımı yapacak, bunu istiyoruz ki Havzalı üreticiden alsın, Havzalı üretici kazansın, kenevir tıbbi ve kompozit olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca bu tesis istihdama katkı sağlayacak.”  dedi.

Konuşmaların ardından Havza OSB’de kenevir işlemek için fabrika kuracak olan Murat Kocaballı çiftçilere kenevir dikimi için eğitim verdi. Kocaballı ;”Kenevirden iki türlü alım yapmaktayız birincisi tohum ikincisi sap olmak üzere, çiftçilerimizle yapılan anlaşma ile tohum ve gübreleri ücretsiz olarak bizler vereceğiz, hasat sonrası ise nakliye yine bize ait olacak, bu bölgede 1 dönüm araziden ortalama 100 kilo tohum ve bin 200 sap yani 1 tona yakın kenevir sapı alınmakta olup bu da çiftçimize diğer ürünlere göre daha fazla kazanma imkanı sağlamaktadır. Tesisimiz üretime geçtiğinde alım garantisini üreticimize vereceğiz.” dedi.

Firma yetkilisi Yelda Kutsal ise kenevir tohumu hasadı ve alımı hakkında bilgiler vererek; “Ülkemizdeki kenevir türü dünyada en kaliteli ürünlerin arasında. Bu kaliteyi bozmamak adına bölgede Türk Kenevir tohumu üretimi ve ekimi yapılacak.” Dedi.

Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen toplantıya, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, TSO Başkanı Erkan Acar, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza Muhtarları Derneği Başkan Yardımcısı Bekir Erden, bazı mahalle muhtarları,  çiftçiler ve fabrika temsilcileri katıldılar.