Güncel
Giriş Tarihi : 13-02-2020 14:29

ESNAF PERİŞAN

VEZİRKÖPRÜ CHP İLÇE BAŞKANI ONUR BAYBURTLU “EKONOMİK DURGUNLUK, ESNAFI PERİŞAN ETTİ. ESNAF ÇIKIŞ YOLU İÇİN VERGİLER VE SGK PRİMLERİ KONUSUNDA YAPILANDIRMA BEKLİYOR.”

ESNAF PERİŞAN

Vezirköprü CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu Vezirköprü Yaşam Gazetesi ziyaretinde gündemi değerlendirerek özellikle esnafların beklentileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Son yıllardaki Piyasalarda ki ekonomik durgunluktan en çok etkilenen kesimlerden birinin de esnaflar olduğunu belirten Vezirköprü CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu o günlerden bu güne esnaf ve sanatkârların iyileşme beklentisi içinde faaliyetlerini sürdüklerini, ancak bu konuda bir gelişme olmaması nedeniyle vergiler ve SGK Primleri altında ezildiklerini belirtti.

2020 yılında bu beklentilerin artık son bulmasını arzu ettiklerini belirten Vezirköprü CHP İlçe Başkanı Onur Bayburtlu, “Esnafımız 2016 ve 2019 yılları arasını oldukça zor şartlarda geçirdi. Esnaf ve sanatkarlarımızın 2020 yılından en büyük beklentisi kamuya olan borçlarının yeniden yapılandırılmasıdır. Yeniden yapılandırma ile bütçenin açık verdiği bir dönemde devlet tahsil edemediği alacaklarını tahsil etmiş esnaf ve sanatkârımız da borçlarından kurtulmuş olacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı alacaklarını tahsil edebilmek için e-haciz yöntemine başvurmakta alacaklarını bu şekilde tahsil etmeye çalışmaktadır. e-haciz esnafı perişan ederken, bankalarda ki hesapları kullanmasının engellenmesi esnafı daha çok zor duruma düşürmüştür. e-haciz yerine yeni bir yapılandırma hakkı veya yapılandırması bozulanlar için yeniden yapılandırma hakkı paketi hazırlaması mükellefi rahatlatacaktır.

Mükellefler durgun piyasa koşullarında  vergi ve SGK borçlarını ödemek yerine personel maaş, kira, elektrik, su ve benzeri ödemeleri yaparak ayakta kalmaya çalışıyor. Bu sebepledir ki esnaflarımız yeni bir yapılandırma ve yapılandırma hakkını kaybedenler için yeni bir düzenleme yapılması beklentisi içinde.

Bu konuda acilen bir çalışma yapılarak ekonomik durgunluk içinde batma noktasında can çekişen esnafın kamuya olan borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanarak 2020 yılında kendini toparlanma ve rahatlama imkanı verilmelidir. Aksi halde borçları nedeniyle hacizlere maruz kalan esnaf işyerini kapatmak zorunda kalacaktır. Hem esnaflarımızın hem de personellerinin işsizler ordusuna katılmaması için ayrıca esnafımızın iş ve aile hayatının korunması için Meclisin acilen bir çalışma yaparak önlem alması zorunluluk halini almıştır” dedi.