Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-02-2020 17:01

VEZİRKÖPRÜ’NÜN 20 MİLYON LİRA KAYBI VAR

Geçmişten günümüze Vezirköprü’de tütün üretimi ilçe ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. İlçemizde 2018 yılında yaklaşık olarak 1850 çiftçi ( aile) sözleşmeli üretim yapmış ve yaklaşık olarak ilçe ekonomisine 60 milyon lira girdi sağlamıştır.

VEZİRKÖPRÜ’NÜN 20 MİLYON LİRA KAYBI VAR

2019 yılına bakıldığında firmaların çiftçilerle sözleşme yapmak istememesinden kaynaklı olarak sözleşme sayısı 850 azalarak yaklaşık 1064 çiftçi olmuş ve de üretimde kota uygulayarak, 15 bin dekar olan tütün ekili arazi miktarı yaklaşık 7 bin dekarda kalmıştır. Bu da geçimini tarımla sağlayan Vezirköprü’ye yaklaşık olarak 20 milyon lira kayıp demek olmaktadır.

Tekel’in kapanmasından sonra ilçemizde Tütün alımı yapan şirketler aynı girdiler ve işçilikler olmasına rağmen bölgeler arasında fiyat farklılıkları oluşturmakta ve bu üreticilerimiz arasında;  “çiftçiler arasında ayrım yapıldığı ve haklarını aramadığımız şekilde algı oluşmaktadır.”

            “2019 yılında üretimi yapılan tütünlerin ön tespitleri yapılmış olup T.T.L  Tütün San.ve Dış Tic.A.Ş 25 ocak 2020 tarihinde tütün alımına başlamıştır. Tütün firmaları sözleşmede belirtilen 24 TL/Kg lik fiyatta güncellemeye giderek 23 TL/Kg ye düşürmeleri çiftçilerimizi mağdur etmiştir. Bu yetmezmiş gibi alım fiyatları kalite bahane edilerek 16 TL/kg ye kadar düşmüştür. Firmalar, alım politikalarında üretici maliyetlerindeki artışı görmezden gelerek uyguladıkları bu yanlış uygulamadan biran önce vaz geçmeli çiftçimizin alın terinin hakkını vermelidirler. Aksi taktirde zor şartlar altında tarımda sürdürülebilirliği sağlayan çiftçilerimiz üretimden daha da uzaklaşacaktır. Firmaların çiftçilerimizin üretimden uzaklaşmasını istemeyeceği kanaatindeyim.”

            Ayrıca; şuanda TBMM’de bekletilen “Türkiye’de tüketilen sigaraların içine %30 Türk Tütünü koyulması zorunluluğunu getiren” tütün yasasının biran önce çıkmasını bekliyoruz. Bu durum üreticimizin üreteceği tütün için talebi arttıracaktır.

        Çiftçilerimizin hak ve menfaatlerinin korunmasını, çiftçilerimizin temsilcisi olarak ülkemizde ve İlçemizde tütün alım yapan şirketlerin yetkililerinden bir yıl içerisinde artan üretim ve işçilik maliyetlerini göz önüne alarak en az 20.00 TL/Kg taban fiyat uygulanarak alım yapılması ve 2020 yılında çiftçilerimize şirketler arasında yapılacak sözleşmelerde kota uygulanmamasını talep ediyoruz.”

 

ARSLAN KAYA

Vezirköprü Ziraat Odası

Yönetim Kurulu Başkanı