Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-01-2020 20:54   Güncelleme : 18-01-2020 20:54

ŞAHİNKAYA KANYONU VE VEZİRSUYU MESİRE ALANINDA EKSİKLER GİDERİLECEK

Samsun Valisi Osman Kaymak, Vezirköprü’nün turizm potansiyelleri arasında yer alan Şahinkaya Kanyonu ve Vezirsuyu mesire alanının eksiklerinin giderilmesi hususunda çalışmaların yapılması talimatı verdi. Vali Osman Kaymak, 13 Ocak'ta yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında, Doğa Koruma ve Milli Parklar 11.Bölge Müdürlüğünün 2019 yılında 4 proje yürüttüğünü ve bunların tamamlandığını belirtti.

ŞAHİNKAYA KANYONU VE VEZİRSUYU MESİRE ALANINDA EKSİKLER GİDERİLECEK

Vali Kaymak toplantıda, 2020 yılında Samsunumuzun doğal güzellikleri arasında bulunan Şahinkaya Kanyonu, Vezirsuyu ve Sarıgazel gibi Tabiat Parklarında, Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki eksikliklerin giderilerek buraların tanıtılması için çalışma yapılması talimatını verdi.2020 yılı içerisinde bahsedilen projeler gerçekleşirse Şahinkaya Kanyonu ve Vezirsuyu Mesire alanının çehresi değişecek. Özellikle Şahinkaya Kanyonunda araç park sorunu başta olmak üzere Lavabo ve sosyal tesis eksikliği ziyaretçilere zor anlar yaşatıyor.

 Samsun'da bir tabiatı koruma alanı, beş tabiat parkı, üç sulak alan olmak üzere toplamda 9 adet sürdürülebilir eko turizm alanı tespit edilmişti. Bunlardan ikisi Vezirköprü sınırları içinde yer alan Şahinkaya Kanyonu ve Vezirsuyu Tabiat parkı.

 

Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı Vezirköprü ilçesinde bulunuyor. 1032 hektar büyüklüğündeki Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak'ın suyunun tutulduğu Altınkaya Barajı'nın en dar geçit yeri olup kıvrımlı bir yarımada özelliği taşıyor. Yaklaşık 3250 metre uzunluğuyla, su seviyesinden itibaren 500 metreyi bulan derinliğiyle ve 100 metreye düşen darlığıyla Şahinkaya Kanyonu eşine az rastlanan bir kanyon… Kanyonda iki duvar halinde oluşturan kireçtaşı ana kayalarında birçok tabii mağara göze çarpıyor. Ayrıca tabiat yürüyüşü, manzara seyri, günübirlik faaliyetler, kamp, bitki ve yaban hayatı gözlemciliği, fotosafari, su sporları, tekne gezisi, amatör olta balıkçılığı, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, su altı dalışı, gastronomi gibi faaliyetlere ev sahipliği yapıyor.

Vezirsuyu Tabiat Parkı

Vezirsuyu Tabiat Parkı 35 hektar alana sahip. Alan tilki, sansar, karaca, kurt, balıkçıl, şahin gibi birçok yabani memeli ve kanatlı türüne de ev sahipliği yapıyor. Alanda tabiat yürüyüşü, manzara seyri, açık hava etkinlikleri, kamp, bisiklet turu yapılmaya müsait.