Sağlık
Giriş Tarihi : 18-01-2020 20:43   Güncelleme : 18-01-2020 20:43

Sağlık Bakanı Yardımcısı Birinci “En yüksek hasta memnuniyetine sahip ülkelerden biriyiz”

Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, “Sağlıkta Bugün ve Gelecek” konulu konferans sebebiyle, mezunu olduğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesinde; protokol üyeleri, öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya geldi.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Birinci “En yüksek hasta memnuniyetine sahip ülkelerden biriyiz”

 

Konferansa; Samsun milletvekili Orhan Kırcalı, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Dağdemir, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Terzi, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Fatih Özkan, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, Sağlık İl Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Mezun-öğrenci buluşması kapsamında gerçekleşen konferansta Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Sağlık Bakanlığının bu zamana kadar yaptığı faaliyetler ve kaydettiği gelişmelerin yanı sıra, devam eden çalışmaları ile ilgili de ayrıntılı bir sunum yaptı.

Konferansın açılışında, 1998 yılında OMÜ Tıp Fakültesinin mezun olan Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin özgeçmişi ve “e-nabız” gibi projeleri hakkında bilgi veren Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Güngör, Dr. Şuayip Birinci’nin öğrencilik yıllarına ait güzel anılarını da görseller eşliğinde katılımcılarla paylaştı.

            OMÜ’deki yıllarını hatırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci “Bugün sizlerle Türkiye’de sağlığın nereden nereye geldiğini ve gelecekte sağlığı nelerin beklediğini konuşmak istiyorum. Geldiğimiz noktada müthiş bir sağlık ordusuna sahibiz.” dedi.Harcadığı paraya göre en yüksek hasta memnuniyetine sahip ülkelerden biri olduğumuzu işaret eden Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, son 15 yılda Sağlık Bakanlığının sağlık sisteminde ve sağlık uygulamalarında yaptığı düzenlemelerle azalan olumsuzlukları, veri ve istatistiklerle açıkladı. Anne ve bebek ölümlerinde önemli ölçüde azalma olduğuna dikkat çeken Şuayip Birinci, diyabet gibi Türkiye’de yaygın görülen kronik hastalıkların azalması için de çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

       Randevulu sistem, mobil sağlık hizmeti, engellilerin sağlık hizmetlerine kolay ulaşmasını sağlayan uygulamalar gibi faaliyetlerle Sağlık Bakanlığının değer odaklı ve nitelikli hizmeti amaçladığının altını çizen Şuayip Birinci, Sağlık Bakanlığının uluslararası alanda yaptığı çalışmalara da değindi. Verilen nitelikli hizmetle dünya sağlık turizminde iyi bir noktada olduğumuzu ifade eden Şuayip Birinci, birçok ülkede de kapasitesi yüksek Türk hastanelerinin bulunduğunu sözlerine ekledi. Bilişim teknolojisinin sağlık alanında uygulanmasıyla verilerin kayıt altına alınarak hastalıkların tanı, tedavi ve takip sürecinin kolaylaştığını belirten Dr. Şuayip Birinci, bu sayede ilaç kullanımın da izlenebilir olduğunu dile getirdi.