Güncel
Giriş Tarihi : 28-12-2019 14:42   Güncelleme : 28-12-2019 14:42

Sorunlarda Umutlarda Yeni Yıla Devredildi

Yeni bir yıla girerken toplumun her kesiminin gözü kulağı Ankara’da. Ekonomideki durgunluğun zirve yaptığı 2019 yılı biterken esnaf, emekli ve memurlar başta olmak üzere toplumun herkesimi 2020 de hayatı kolaylaştıracak önlemler bekliyor.

Sorunlarda Umutlarda Yeni Yıla Devredildi

 

Yeni bir yıla girerken toplumun her kesiminin gözü kulağı Ankarada. Ekonomideki durgunluğun zirve yaptığı 2019 yılı biterken esnaf, emekli ve memurlar başta olmak üzere toplumun herkesimi 2020 de hayatı kolaylaştıracak önlemler bekliyor. Emekli ve çalışanlar yeni yılda maaşlara yapılacak zam oranını beklerken esnaflar ekonomideki durgunluk nedeniyle zorlaşan ticari hayatı canlandıracak önlem paketlerinin bir an önce açıklanmasını istiyor.

            Bu bağlamda hükümet yeni yıla girerken bir adım atarak esnaflar için Halk Bank kredilerinde faiz indirimine gitti. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Esnaf ve Sanatkarlara Kredi kullandırılmasına dair karara göre, Halkbank, KOBİ ve esnafın önceki yıllarda kullandığı kredilerin 2020 yılındaki ödemelerinde yüzde 50 faiz indirimi yaptı.

            1 Ocak 2020 Tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan yasanın detayları şöyle:

            Türkiye Halkbankası Anonim Şirketlerince Esnaf ve Sanatkarlara Kredi Kullandırılmasına Dair Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

            Kaybolmaya yüz tutan meslek ve KOSGEB kredilerinde yüzde 100 indirim

Karara göre, esnaf ve sanatkarların 2020 yılında Halkbank'tan kullanacakları kredilerin faiz oranları yüzde 50 düşürüldü.

            İndirimden Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaletiyle kredi kullananlar da yararlanabilecek. Halkbank'tan KOBİ ve esnaf kredi kullanacaklara faiz oranı yüzde 50 indirimli uygulanacak. Geçmiş yıllarda kredi kullanmış olanlar da 2020 yılına devreden bakiye üzerinden indirimden yararlanabilecek.

            Bazı esnaf ve sanatkarlara faiz oranı indirimi yüzde 100 oldu. Yüzde 100 faiz indiriminden faydalanacak esnaf ve sanatkarların başında kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında çalışanlar geliyor.

            KOSGEB ve Mesleki Eğitim kapsamında kredi kullanan girişimciler için de yüzde 100 faiz indirimi geçerli olacak.

            1 Ocak'ta yürürlükte

            Ayrıca esnafa 30 bin liraya kadar kullandırılan ekipman ve ham madde kredilerinde de indirim oranı yüzde 100 oldu.

            Ertelenmiş, taksitlendirilmiş ve yapılandırılmış krediler faiz oranı indiriminden yararlanamayacak. Son 5 yıl içinde hibe desteğinden yararlanmış olanlar da kapsam dışında bırakıldı. Doğal afet ve terör sebebiyle kolaylık sağlanan esnaf ise faiz indiriminden yararlanabilecek.