Güncel
Giriş Tarihi : 11-12-2019 10:42   Güncelleme : 11-12-2019 10:42

ABDULLAH DERİCİ KONAĞI ZİYARETCİLERİNİ BEKLİYOR

Vezirköprü'deki Abdullah Derici evi 15 yıllık süre ile Belediye tarafından ücretsiz olarak maliklerinden kiralandı.

ABDULLAH DERİCİ KONAĞI ZİYARETCİLERİNİ BEKLİYOR

 

Vezirköprü'deki Abdullah Derici evi 15 yıllık süre ile Belediye tarafından ücretsiz olarak maliklerinden kiralandı. Bina içerisinde binaya ait eşyalar yanında Belediyece dekorasyonu yapılarak İlçemizi tanıtmak amacıyla örnek bir Vezirköprü evi detaylandırılmış oldu. İki katlı konak zemin katta mutfak hol sergi odası olarak döşenmiş. Bir adet oturma odası mevcut. İkinci katta beş adet oda ve yine geniş bir hol İlçemiz susuz mahallesinde dokunan kilimler, heybeler ve çanta görselleriyle zenginleştirilip olup tarihi bir Vezirköprü evini tanıtmak üzere dekore edilmiş. Ziyaretçilerin beğenisini kazanan tarihi mekan Vezirköprü’ye gelen yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devem ediyor.

             Derici Konağı Hakkında Genel Bilgi

            Hicri takvime göre 1219 (Miladi 1804) yılında Eski belediye başkanlarından merhum Abdullah Derici ’nin babası tarafından yaptırılmıştır. İki katlı konak zemin katta mutfak hol sergi odası, kiler ve günlük oda  olarak döşenmiş. İkinci katta beş adet oda ve yine geniş bir hol haremlik ve selamlık bölümleri olarak ikiye ayrılmıştır. Zemin katta bulunan kiler olarak kullanılan bölümün konağın hükümet konağı  olarak kullanıldığı dönemde günlük nezarethane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

            Ortacami mahallesi Mahkeme önü sokaktaki tarihi evler arasında bulunan konak  Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 08:30-17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.Konağa ait asıl eşyalar yanında İlçemiz susuz mahallesinde dokunan kilimler, heybeler ve çanta görselleriyle zenginleştirilip olup tarihi bir Vezirköprü evini tanıtmak üzere dekore edilmiştir.15 yıllık süre ile ücretsiz olarak maliklerinden kiralanan konak 2015 yılında restore ve dekorasyonu tamamlanarak hizmete açılmıştır