Güncel
Giriş Tarihi : 11-12-2019 10:04   Güncelleme : 11-12-2019 10:04

“Dünyada ölüm nedenlerinin yüzde 40’ı kötü beslenmeden kaynaklanıyor”

Samsun; Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Gıda ve Beslenme Çalışma Grubunun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) iş birliğinde düzenlediği “Su Ürünleri ve Sağlık” konulu “II. Gıda ve Sağlıklı Beslenme Sempozyumu”na ev sahipliği yaptı.

“Dünyada ölüm nedenlerinin yüzde 40’ı kötü beslenmeden kaynaklanıyor”

 

Samsun; Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Gıda ve Beslenme Çalışma Grubunun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) iş birliğinde düzenlediği “Su Ürünleri ve Sağlık” konulu  “II. Gıda ve Sağlıklı Beslenme Sempozyumu”na ev sahipliği yaptı. OMÜ’nün Kurupelit Yerleşkesi’ndeki Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. M. Altuğ Atalay, TÜBA asli üyeleri, katılımcı bilim insanları, kamu kurum yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

      Konuşmalarda ilk olarak söz alan TÜBA Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Kazım Şahin, toplumun gıda ve beslenme hakkında en doğru bilgiye ulaşması amacıyla Türkiye’nin farklı üniversiteleriyle birçok çalışma yürüttüklerini vurgulayarak  "Bu çalışmalarda; gıda ve beslenmede medyanın rolü, beslenme ilkeleri, et ve süt ürünleri, beslenme ve kanser, geleneksel ve tamamlayıcı tıp gibi konular detaylı olarak tartışıldı, rapor haline getirildi ve kamuoyu ile paylaşıldı Beslenme ve sağlığın doğrudan birbiriyle ilişkili olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kazım Şahin "Örneğin yetersiz beslenme; bağışıklığın, fiziksel ve zihinsel gelişimin, verimliliğin azalmasına neden olabilir. Kalp hastalığı, diyabet, kolon kanseri gibi beslenme kalitesi ile ilgili hastalıklar, dünya genelinde ölüm nedenlerinin yüzde 40’ını oluşturuyor." bilgisini paylaştı.

      OMÜ’nün, üstlendiği görevleri en iyi şekilde yapmayı hedeflediğini dile getiren Rektör Sait Bilgiç, devamında "Göreve geldiğimizde kendimize bir istikamet belirleyerek araştırma üniversitesi olma hedefi koyduk ve bu yolda yürüyoruz. Kaynaklarımızı verimli kullanmak için de 7 öncelikli alan belirledik. Bugün bu öncelikli alanımızdan birini de kapsayan toplantıda birlikte olmaktan mutluyuz." diye konuştu. Beslenme ihtiyacının giderilmesinde su ürünlerinin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Rektör Sait Bilgiç, şöyle konuştu: "Türkiye’nin su ürünlerinden daha fazla ve sağlıklı bir biçimde yararlanması bakımından bugünkü sempozyumun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Şehrimizin su ürünlerinin Türkiye ortalamasının üzerinde sağladığı katkı bakımından sempozyumun Samsun’da düzenlenmesi ise ayrıca önemli. Su ürünlerinin sağlıklı beslenmedeki önemi bilinmesine rağmen 3 tarafı denizle çevrili ülkemizde bu imkânlarımızı değerlendirememek büyük bir eksiklik. Sağlıklı ve nitelikli beslenmeye günümüzde çok önem veriliyor. TÜBA’nın da gıda ve sağlıklı beslenme konusunda ikinci sempozyumunun sonunda ortaya koyacağı raporlarla, önemli bilgileri sunacağını düşünüyorum."dedi.

            Türkiye’nin gıda anlamında diğer ülkelere göre zengin olduğunu vurgulayan TÜBA Başkanı Muzaffer Şeker "Ayrıca gıda anlamında çeşitliliğe de sahibiz. Ancak gıdanın tüketilmesi ve dağıtılması sürecinde birtakım yanlışlıklarımız var. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra besin ticareti hususunda da ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyor. Özellikle su ürünleri tüketiminin önemi bakımından deniz sınırı ihlalleri uluslararası alanda da sorunlara yol açabiliyor. Ülkemiz ise Somali gibi sınırımız dışında ülkelerde kurduğu balık çiftlikleriyle, ticari anlaşmalarla ürün pazarını geliştiriyor. Bu da balıkçılığımızın geldiği noktayı gösteriyor. Balık dışında diğer su ürünlerinin geldiği nokta da bizim için iftihar kaynağı.” şeklinde konuştu.

         Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmada sağlık ve gıda konularının toplumun her kesimini yakından ilgilendirdiğini dile getirerek “Gıdanın üretiminden tüketilmesi ve sunulmasına kadar değişik aşamaları var. Öncelikle şunu söylemek isterim ki Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı gıda denetim elemanlarımızla sürekli denetimler yapıyoruz. Tabii ki üretimi yapan bir insan, gıdanın içine kattığı maddelerin ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. İnsan sağlığına zararlı olup olmadığının farkında. Ama maalesef buna rağmen denetimlerde çok farklı şeyler tespit ediyoruz. Herkesin başına bir polis koyamazsınız, herkesin polisi kendi vicdanıdır. O anlamda öncelikle bizim erdemli ve ahlaklı bir toplum olmamız lazım. İnsan maddeyi, menfaati ve parayı her şeyin önüne koyduğu zaman maalesef bunlarla başa çıkamıyoruz. Tabii ki bu işin ahlaki boyutu. Onun ötesinde bilimsel olarak işin doğrusu nedir, hangi gıdalar gereklidir, hangileri zehirlidir, üretim aşamalarında neler yapılmalıdır gibi konularda sürdürülen bilimsel çalışmalar da bizler için çok kıymetli.” değerlendirmesinde bulundu.

“Samsun’da yılda 50-60 bin ton balık üretiliyor”

         Balık ürünlerinin en sağlıklı beslenme gıdalarından birisi olduğunu dile getiren Vali Osman Kaymak “Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke ve Samsun da balıkçılıkta çok iddialı bir kent. Samsun’da yılda 50-60 bin tona yakın balık üretimi yapılmakta ve bu yönüyle de Samsun, Türkiye’deki balık üretiminin yüzde 16’sını karşılamakta. Balığın avlanması ve işlenmesinin yanına tamircisi, lokantacısı ve teknecisini de eklediğimizde balıkçılık sektöründe Samsun’da 100 bine yakın insan ekmek yiyor. Baktığımız zaman, istihdam anlamında da çok önemli bir alan. 2 yıldır Samsun Valisi olarak balıkçılık konusunda da bilgilenmeye çalışıyorum. Maalesef artık dünyada ve Türkiye’de av balıkçılığı da sıkıntıya girmek üzere. Bilinçsiz avlanma nedeniyle denizlerde avlayacağımız balık kalmayacak. O nedenle balıkçılarımızın bilinçlenmesi önemli. Tabii ki nüfus arttığı için bu noktada kültür balıkçılığı devreye giriyor. Kültür balıkçılığının arttırılması gerekiyor, aksi hâlde balığa ulaşamayabiliriz. Samsun’da kültür balıkçılığı konusunda çok ciddi işletmeler var, biz onların büyümeleri için her türlü desteği veriyoruz. Elbette deniz balığı kültür balığından daha lezzetlidir ancak kültür balığına verilen yemler de şüphesiz denetimlerden geçiyor zira insan sağlığı çok önemli. Bir insanın hayatını riske etmek bütün insanlığın hayatını riske etmek gibidir. O anlamda tüm gıda üreticilerinden insanların sağlığını tehlikeye düşürecek adımlardan kaçınmalarını istiyoruz. Bu işin temelinde ahlaklı ve erdemli insana ihtiyacımız var. Şüphesiz burada, bu konuların bilimsel çalışması ortaya konulacak. O yönüyle ben üreticileri tekrar bu ahlaka davet ediyorum, insanların sağlığıyla oynamasınlar. İnşallah bu toplantıdan çıkacak raporlar ilgili kurumlar nezdinde değerlendirilecek, kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bunun hem ülkemiz için hem de dünya için çok yararlı olacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.