Güncel
Giriş Tarihi : 11-12-2019 09:31   Güncelleme : 11-12-2019 09:31

ÖZBEK ÖĞRENCİLER ÜLKELERİNİ TANITTI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası Öğrenci Birimi ile Uluslararası Öğrenci Topluluğunun iş birliğinde, Özbekistan Anayasasının 27. Yılı dolayısıyla “Özbekistan Tanıtım Günü” düzenledi.

ÖZBEK ÖĞRENCİLER ÜLKELERİNİ TANITTI

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası Öğrenci Birimi ile Uluslararası Öğrenci Topluluğunun iş birliğinde, Özbekistan Anayasasının 27. Yılı dolayısıyla “Özbekistan Tanıtım Günü” düzenledi.OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Shuhrat İkramov, Eğitim Ataşesi Bobur Togayev,  Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Akça, Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Ergash Jumaev, Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Gulomjon Sobirov,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Etkinlikte Özbek öğrenciler, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinin fuaye alanında kültürlerini yansıtan şapka, takı gibi aksesuarları sergileyerek tanıttılar.

      Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Gulomjon Sobirov “Biz uluslararası öğrenciler daha iyi ve kaliteli eğitim almak için Türkiye’ye geldik. Her birimiz burada, parçaları OMÜ'de birleşen tuğlaların bir parçası olduk, bir aile olduk. Bunun için OMÜ’ye teşekkür ediyorum. Buradan mezun olduğumuzda ülkelerimizde Türkiye’nin elçileri olacağız. Uluslararası öğrencilerin sayısı OMÜ’de hızla artıyor. Bunun nedeni Türk halkının ve Samsunluların biz uluslararası öğrencilere sıcakkanlı davranması, başta akademisyenlerimiz olmak üzere her konuda yardım etmeleri. Hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

      Türkiye’de eğitim gören Özbek vatandaşlarının çok iyi eğitim aldığını ifade eden Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Shuhrat İkramov “Türkiye’de eğitim gören öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Sizler Özbekistan’ın geleceğisiniz. Tecrübeleriniz, bilginiz, uluslararası ilişkileriniz sayesinde Özbekistan’a katkı sağlayacaksınız. Bu vesileyle OMÜ Rektörlüğüne şükranlarımı sunmak istiyorum. Ayrıca bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere derin saygılarımı sunuyorum. Tüm öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

      Türk ve Özbek halkının birbirinden farkı olmadığına dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ise “Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ve siyasi iyi ilişkiler de bunun göstergesi. Biz de OMÜ olarak uluslararası öğrencilerin sayısının artmasını önemsiyoruz. Özellikle Özbek öğrencilerinin sayısının artması için iş birliklerini güçlendireceğiz. Ayrıca uzun zaman sonra Özbekistan’da Yabancı Öğrenci Sınavı yapacağız. Bu sayede de sayının artacağını düşünüyorum. Sonuçta burada ne kadar çok iyi öğrenci yetiştirirsek ülkelerin sosyal ve ekonomik kalkınmalarına katkısı olacaktır. Aynı kökten gelen halklar olarak birbirimizle ilişkileri arttırmak da çok önemli. İnşallah kısa zamanda Özbekistan’a ziyarette bulunarak kurumlarını tanıma imkânımız olur.” dedi.