Güncel
Giriş Tarihi : 10-12-2019 15:33   Güncelleme : 10-12-2019 15:33

AB DELAGASYON BAŞKANINA VEZİRKÖPRÜ KİLİMİ HEDİYE EDİLDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü "Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Ortaklık Projesi" kapsamında Samsun'da "Ulusal Sürdürülebilir Şehircilik Konferansı" düzenlendi. Konferans sonunda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'e Vezirköprü kilimi hediye etti.

AB DELAGASYON BAŞKANINA VEZİRKÖPRÜ KİLİMİ HEDİYE EDİLDİ

 

Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Salonu'nda yapılan konferansın açılışında konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger; yerel yönetimlerin gelişim süreçlerine dahil olmasının daha katılımcı ve vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanan tabandan tepeye çözümler sunduğunu söyledi.

         Samsun Valisi Osman Kaymak burada yaptığı konuşmada "Samsun, Karadeniz'in en büyük şehri, Karadeniz çanağındaki ülkeler için bir çekim merkezi ve bölgesel kalkınma ve gelişmenin merkez kentidir. Türkiye'nin kuzey kapısı konumunda olan Samsun, bölgesini ve çevresini etkileyen, yönlendiren ve belirleyen bir kent konumuyla bugün açık ara karşımızdadır. Nüfus büyüklüğüne göre Türkiye'nin 16'ncı Karadeniz Bölgesi'nin ise en büyük şehri olan ilimiz, deniz, hava, demir yolu ve karayolu gibi alternatifli ve gelişmiş ulaşım ve sanayi altyapısı, limanları, serbest bölgesi, uluslararası lojistik merkezi ve 7 adet organize sanayi bölgesi ile Anadolu'nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açılan kapısı durumundadır" dedi.

         Samsun'un Karadeniz'de ve Türkiye'de hızlı kentleşmeden en fazla etkilenen şehirlerden biri olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir  "Dolayısıyla geçmiş zamanlardan bugünü ön göremeyen planlama ve alt yapı çalışmaları nedeniyle bugün bu güzel şehrimiz Samsun'un yaklaşık yüzde 70'e yakınını dönüştürmek ve geliştirmek zorundayız. Bugün bu kent burada yaşayan insanlarımızın gelecek noktasında beklentilerinin yüzde 70'ine cevap vermiyor anlamı bundan çıkıyor. Kentsel dönüşüm en zor olan konulardan bir tanesidir. Çünkü bir kentte bir dokuyu yeniden inşa etmek yetenekli ve çok özel çalışmalara ihtiyaç duyuluyor" dedi. Konferans, Başkan Mustafa Demir'in Christian Berger'e Vezirköprü kilimi hediye etmesi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.