Güncel
Giriş Tarihi : 10-12-2019 15:30   Güncelleme : 10-12-2019 15:30

VALİ OSMAN KAYMAK “ŞAHİNKAYA KANYONUNU TANITAMIYORUZ”

Geçen hafta Samsun'da gerçekleşen toplantıda Samsun’un turizm potansiyeli masaya yatırıldı. Toplantıya iş adamlarının yanı sıra sağlık ve eğitim alanından da temsilciler katıldı. Samsun'un tarihi dokusunun, sahil yolu üzerinde kurulu oluşunun ve iki üniversiteye sahip oluşunun çok önemli bir turizm potansiyeli olduğu vurgulandı. Samsun Valisi Kaymak özellikle Vezirköprü İlçe sınırları içinde yer alan Şahin Kaya Kanyonuna dikkat çekerek " Şahinkaya Kanyonu’nu yeterince tanıtamıyoruz" dedi.

VALİ OSMAN KAYMAK “ŞAHİNKAYA KANYONUNU TANITAMIYORUZ”

 

Samsun'un turizmde istediği yere gelmediğini ifade eden Vali Osman Kaymak, "Samsun'un müthiş bir turizm potansiyeli var ama bu potansiyeli çok kullanamadığımızı hep şikayet ediyoruz. Rakamlar da artıyor ama istediğimiz şekilde değil. Çünkü Türkiye’de bizim ölçeğimizdeki illerin çok daha iyi durumlarda olduğunu biliyoruz. Gerek bölgemizde olsun gerek tarihi yapımız olsun, diğer yandan doğal güzelliklerimiz var, yaylalarımız var, denizimiz var ve şehrimizin sahip olduğu alt yapı olanakları, sağlık, spor tesislerimiz bütün bunlar önemli. Eğitimdeki iddialı duruşumuz da var, ikinci üniversitemizi açmışız, özel hastanelerimiz ve özel okullar var. Yani eğitim bir sektör ve şehrimizin her anlamda 4 ulaşım ağının üzerinde olmasından dolayı çok büyük bir potansiyeli var. Bu potansiyel de herkese iş ve aş olarak dönebiliyor. Bu potansiyeli çok iyi kullanabilirsek bu pastayı daha da çok büyütebiliriz ama bu yeterli der ve geliştiremezsek de tabii ki bu pasta yeniden küçülür ve buradan diğer iller pay kapar" şeklinde konuştu.

         Vali Kaymak özellikle Vezirköprü İlçe sınırları içinde yer alan Şahinkaya Kanyonuna dikkat çekerek " Şahinkaya Kanyonu’nu yeterince tanıtamıyoruz" dedi. Turizm anlamında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir  ile ortaklaşa hareket ettiklerini belirten Vali Kaymak, "Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü ve ilimiz için çok önemli bir değer ve orayı önemli bir şekilde tanıtamıyoruz. İnsanların geldikleri zaman hayranlık duydukları bir yer ama orada yeteri kadar tesis yok, lavabo yok, kafeteryası yok, oteli yok oraya biz elektrik için alt yapıyı falan yaptık ama yapılabilecek şeyler var. Mesela otel yapılabilir, teleferik hattı çekilebilir. O açıyla geniş çalışmalar yapılabilir" ifadelerini kullandı.