Güncel
Giriş Tarihi : 30-11-2019 14:28   Güncelleme : 30-11-2019 14:28

REKTÖR BİLGİÇI GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, 3 yılı aşkın bir süreçte Üniversitede yapılan çalışmaları, projeleri ve yönetimin hedeflerini anlatmak amacıyla yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi.

REKTÖR BİLGİÇI GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, 3 yılı aşkın bir süreçte Üniversitede yapılan çalışmaları, projeleri ve yönetimin hedeflerini anlatmak amacıyla yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kahvaltı ikramının ardından yeni Senato Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran, Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, Kurumsal İletişim Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Mürsel Kan, OMÜ Öğrenci Konseyi temsilcisi Onur Şen, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, ulusal basın temsilcileri, yerel basın sahipleri, genel yayın yönetmenleri ve muhabirleri katıldı.

         Göreve geldikleri ilk günden itibaren insan ve kalite odaklı çalışma programı oluşturduklarını kaydeden Rektör Sait Bilgiç “Üniversiteyi daha çok büyütmek yerine dikey gelişmesini sağlayarak daha güçlü, daha kaliteli eğitim veren, daha işe yarar bilgi üreten ve toplumla bütünleşerek ihtiyaçlarına çözüm üreten bir Üniversite olmayı hedeflemiştik. İnsan kaynakları ve fiziki kaynaklar bakımından çok büyük imkânlara sahip bir Üniversite olarak, bu prensipler üzerine çalışmalarımızı sürdürdük. İlk günkü heyecan ve isteğimiz devam ediyor. Çalışmalarımızın karşılığını da elde ettiğimiz başarılarla görmeye başladık ki bunlar bizim için yeterli değil. Başarılarımız katlanarak devam edecek.” diye konuştu.3 yıl boyunca altyapıyı ve mevcut birimleri güçlendirmek için çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Bilgiç “İlk başarımızı dünyanın önemli sıralamalarından olan Times Higher Education sıralamasında, 2018 yılından itibaren, 20 bin üniversite arasında ilk 1001’in içinde yer alarak gösterdik. Greenmetric sıralamasında ise ilk 330’un içerisinde yer aldık.” ifadelerini kullandı.

       “Öğrencilerimiz de son üç yılda, Türkiye ölçeğinde yapılan uzmanlık ve meslek sınavlarında üstün başarılar elde etti. Bu doğrultuda 2017 yılında Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) Türkiye 3.’sü,  2018 ve 2019 yıllarında da DUS Türkiye 1.’leri, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) Türkiye 2.’si ve 2018 Kaymakamlık Sınavı 1.’si Üniversitemiz öğrencileri arasından çıktı. Özellikle DUS sınavının birincisinin iki yıl üst üste OMÜ Diş Hekimliği Fakültesinden çıkması bu başarıların tesadüfi olmadığının bir göstergesi. Yine Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinden bir öğrencimiz üç adım atlamada dünyanın en iyi derecesini yaptı. Bunların yanı sıra İletişim Fakültesi öğrencilerimiz TRT’nin düzenlediği yarışmada drama alanında 2.’lik elde ettiler. Endüstri Mühendisliği öğrencilerimiz Lojistik Vaka Yarışması’nda, Ziraat Fakültesi öğrencilerimiz ise Bitki Islahı Makale Yarışması’nda 1.’lik ödülü aldılar” dedi.

         OMÜ’nün 2 bin 479’u akademisyen 6 bin 479 personeli ve 53 bin 222 öğrencisi olduğunu kaydeden Rektör Bilgiç “Her yıl 10 bin civarı öğrencimizi mezun ediyoruz ve uluslararası öğrencilerimizin oranı ise toplam öğrenci sayımızın yüzde 10’unu geçti. 3 yıl önce yüzde 3 olan bu oranı 4 yılda yüzde 10’a çıkarmayı hedeflemiştik. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın daha da yukarı taşınacağını görüyoruz.” dedi.Karadeniz Bölgesi’nin en önemli sağlık kurumlarından biri olan OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ile ilgili veriler de paylaşan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç “ Aldığımız tedbirler sonucu ekonomik sıkıntıları minimum düzeyde yaşıyoruz. Türkiye’de ekonomik durumu iyi olan ilk 3 üniversite hastanesinden biriyiz. Bu sayede hizmetlerimizde aksama sorunu yaşamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

      Organ naklindeki başarıları Tıp Fakültesi Hastanesindeki fiziki ve altyapı iyileştirmelerini de basın mensuplarıyla paylaşan Rektör Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastanemizde bulunan Karaciğer Nakli Ünitesi’nde 2019 yılında 23 karaciğer nakli gerçekleştirildi. Kemik iliği nakli son beş yılda 8’den, 18’e çıktı. Kornea nakli 36 ve böbrek nakli de 45’e ulaştı. Erişkin Hastanesi’nde Algoloji Bilim Dalı içerisine ameliyathane ortamında müdahale birimi kurularak, Türkiye'de sadece 3 üniversitede bulunan ameliyathane ortamında hastaya ağrı ile ilgili müdahale etme imkânı Samsun halkına sunuldu. Türkiye’de sadece 10 merkezde bulunan ve ameliyat esnasında hastada gelişebilecek ataklara karşı anjiyo, balon anjiyo gibi enstrümanlarla hastaya acil müdahale edebilme imkânı sağlayan Hibrit Ameliyathane Odası, Üniversitemizin çabasıyla Şehrimize ve bölgemize kazandırılmış oldu. Benzer şekilde prostat kanseri ve nöroendokrin tümör teşhisinde kullanılan Galyum 68 ve Galyum 68 ile teşhis edilen türlerin tedavisinde kullanılan Lutesyum 177, Karadeniz Bölgesi’nde sadece Üniversitemiz Erişkin Hastanesinde hizmete sunuldu. Tiroid kanseri hastalarının tedavisinde kullanılmakta olan İyot Odası ise Karadeniz Bölgesi’nde aktif olarak sadece Hastanemiz bünyesinde hizmete sunuldu.”dedi.

          Acil Servis Ek Hizmet Binası’nın da yakında tamamlanacağını müjdeleyen Rektör Bilgiç, 72 yatak kapasiteli Yoğun Bakım Üniteleri yatırımlarının planlandığını, projelerinin hazırlandığını ve uygulanmaya başlandığını söyledi.