Güncel
Giriş Tarihi : 30-11-2019 14:17   Güncelleme : 30-11-2019 14:17

Trafik Bölge Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Trafik Bölge Değerlendirme toplantısı Samsunda yapıldı. Samsun Valisi Osman Kaymak’ın da katıldığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Trafik Bölge Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

 

Trafik Bölge Değerlendirme toplantısı Samsunda yapıldı. Samsun Valisi Osman Kaymak’ın da katıldığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal yaptığı konuşmada, “Bilgi, teknoloji ve iletişim çağı olarak nitelendirilen günümüz dünyasında insan hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri de şüphesiz ki trafik olgusudur. Ülkemizde de karayolu trafik güvenliği, terör ve madde bağımlılığı ile birlikte güvenlik yönetimi içerisinde öncelikli ele alınması gereken konulardan birisi haline gelmiştir. Trafiğin belirli bir düzen ve güvenlik içerisinde devam edebilmesi için bir takım düzenleyici kuralların olması kaçınılmazdır. Trafik kuralları olarak adlandırdığımız bu kurallara uymamanın maliyeti maalesef çok ağır olmaktadır. Trafik olgusunun en önemli unsuru insan olduğu gibi trafik kazalarının da en önemli faktörü yine insandır.” Dedi

            Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın yaptığı konuşmasında, “trafik telaffuzu çok kolay ama içine girdiğiniz zaman çıkılmaz bir hal alan bir unsurdur. Devlet kendi üzerine düşen görevi tamamıyla yerine getiriyor. Ulaşımın kolaylaştırılması için yollar yapılıyor, köprüler yapılıyor, viyadükler yapılıyor. Devlet tarafından her şey fevkalade yapılıyor. Ama buna rağmen yapılan trafik kazalarında kusurların %95’inden fazlası insan unsuruna dayanıyor. Bizlerin eğitim eksikliğinden kaynaklanan kazalara rast geliyoruz. İçişleri Bakanımız terör örgütleriyle mücadele konusuna nasıl önem veriyorsa trafiğe de o kadar önem veriyor. Bizler trafiği önemseyen ve önem veren bir Bakan ile çalışıyoruz.” dedi.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Serdengeçti yaptığı konuşmasında, “Trafik hayatın kendisidir. Bunu her zaman için ifade ediyoruz. Trafik, bizim milli meselemiz değil aynı zamanda uluslararası bir meseledir. Çünkü dünyada milyonlarca insan hayatını kaybetmekte, yaralanmakta ve çok ciddi ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Gün ve gün trafik takip ediliyor. Terör nasıl ülke açısında son derece önemli ve bertaraf edilmesinde gereken bir alansa, trafik de bu noktada bertaraf edilmesi ve insan kaybının azaltılması gereken bir alan olarak değerlendiriyor. Bu hedeflere ulaşırken çok önemli paydaşlar var. En önemli paydaş bizim geleceğimiz olan çocuklarımızdır. Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve aynı zamanda bu noktada bizim eğiticilerimizdir. Sayın Bakanımız talimatlarıyla çocuklarımız bizim baş eğiticilerimiz ve baş aktörlerimiz haline geldi. Tüm kampanyalarımızın, çalışmalarımızın hayat merkezi ve cazibe merkezi çocuklarımız oldu.” diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmada, “Bu gün gerçekten ilimizde çok önemli bir toplantı yapıyoruz. Hepimizin hayatını etkileyen trafik konusunu değerlendiriyoruz. Burada trafikte yapılan uygulamalar ve çalışmalar gözden geçirilecek. İnsanlarımızın trafikte ölümüne sebep vermemek, daha az kaza ve daha güvenli bir trafik amacıyla bu toplantılar yapılıyor. Son yıllarda Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ nun başkanlığında çok ciddi bir çalışma yapılıyor. Trafik kazalarında kusur oranlarının %90 ve %95’i insan kaynaklı. Demek oluyor ki odaklanacağımız nokta belli. O anlamda insana odaklanmamız gerekiyor. Önceden insan unsuru dışında trafik kazalarında başka unsurlarda vardı. Şimdi duble yollarımızla, viyadüklerimizle, kavşaklarınızla ve köprülerimizle gerçekten insan unsuru dışındaki unsurlar ortadan kalktı. Önceden Avrupa dan gelenler bizlere oraları örnek gösterirlerdi,şimdi ise bu yolları, köprüleri, viyadükleri görünce ülkemizi örnek gösteriyorlar.İlimizde 2019 yılının 10 aylık sürecinde 5.014 kaza gerçekleşmiş olup bu kazalarda olay yerinde 21 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3.659 vatandaşımız yaralanmıştır. Ayrıca çeşitli nedenlerle 3.213 kişinin sürücü belgesi geri alınmıştır. İlimizde 362.502 adet tescilli araç bulunmaktadır. Kayıtlı sürücü sayımız ise 484.810'dur. 2019 yılının 10 aylık sürecinde  denetleme için 475 personel, 72 araç ve 28 motosiklet göreve yapmıştır. İlimizde 2018-2019 yılları 10 aylık dönemlerinde meydana gelen trafik kazaları mukayese edildiğinde, il genelinde ölümlü kazalarda %40,6, yaralamalı kazalarda %13,9, maddi hasarlı kazalarda %7,1 lik düşüş ile toplam %10,4 oranında nispetle azalmanın olduğu görülecektir. Şüphesiz bu iyileştirme çalışmaları devam edecek. Bu konu topyekün birlikte hareket edeceğimiz bir alan. Bu işin temeli eğitim, eğitim, eğitim. İçişleri Bakanımızın gerçekten çocuk merkezli yaptığı eğitim çalışmalarını çok anlamlı buluyorum. Kırmızı düdük ve öncelik hayatın öncelik yayanın kampanyaları gerçekten işin farkındalığı anlamında çok önemli. Çağımız sosyal medya bilişim çağı. O anlamda sosyal medyayı çok iyi kullanmamız lazım. Daha fazla ve daha iyi sonuç almamız konusunda daha çok insana ulaşmamız gerekiyor.” Dedi.

Toplantıya ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Mehmet Yavuz, Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Ali Temiz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram ve 21 ilimizin trafikten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürleri, Trafik Denetleme Şube Müdürleri ve Trafik Tescil Şube Müdürleri katıldı.