Güncel
Giriş Tarihi : 23-11-2019 12:38   Güncelleme : 23-11-2019 12:38

Görme engelliler için 4 dilde masal uygulaması

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi (İLEF) öğrencileri, görme engelliler için geliştirdikleri mobil telefon uygulaması

Görme engelliler için 4 dilde masal uygulaması

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi (İLEF) öğrencileri, görme engelliler için geliştirdikleri mobil telefon uygulaması “OMÜ Masal”, şehit Öğretmen Aybüke Yalçın adını taşıyacak ve kütüphane oluşturma amaçlı “Bir Kitap da Senden Olsun”, gazilere saygı temalı “Yaşayan Anıt”, çağımızın büyük sağlık sorunu obezite konusuna dikkat çekmek için hazırlanan “Obeziteye Farkındalık” adlı sosyal sorumluluk projelerini Samsun Canlı Haber Televizyonu'nda canlı yayımlanan ve Doç. Dr. Yetkin Bulut’un hazırlayıp sunduğu “Ortak Fikir” programında anlat.

          Projelerle ilgili detayları paylaşan Bekiroğlu, “Bir grubumuz, görme engelliler için sesli masal projesi geliştirdiler ve ismini “OMÜ Masal” koydular. Bir diğer grubumuzun projesi ise bir kütüphane kurma projesi. Çok geleneksel bir proje ama bu projeyi özel kılan 9 Haziran 2017’de PKK’nın hain saldırısı sonucunda şehit edilen Aybüke Yalçın öğretmenimizin adını taşıması. Eğitim yolunda şehit olmuş bir isim. Bir diğer projemiz ise gazilere saygı temalı, video başta olmak üzere birtakım faaliyetlerin yapılacağı, gazi kavramının iletişimsel boyutunu öne çıkartacak bir çalışma. Hatırlarsanız gazilerimize, son bir yıl içerisinde bazı kendini bilmez kişiler tarafından çirkin saldırılar olmuştu. Son proje fikrimiz de obezite ile ilgili bir farkındalık yaratmak fikri üzerine kurulu. Bu kapsamda da arkadaşlarımız Fakültemiz içerisinde ve Çarşamba’da vücut kitle endeksi ölçmeye yönelik broşürler hazırlamaya ve Çarşamba Kent Meydanı’nda bir stant açmaya yönelik bir proje fikri geliştirdiler.” diye konuştu.

Görme engelliler için 4 dilde masal uygulaması “OMÜ Masal"

Proje konularının çok başarılı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yetkin Bulut daha sonra sözü proje temsilcilerine bıraktı. Toplumsal sorumluluk projelerinin, görme engelliler için sesli masal aplikasyonu olduğunu söyleyen Açelya Kaynar “Aplikasyonun yazılımı görme engellilerin sesleriyle yönlendirerek kullanabilecekleri şekilde planladık ve ‘sesimiz masal’ sloganıyla proje planlamamızı oluşturduk. Masallar, Türk kültüründe önemli yer tutan Karagöz- Hacivat, keloğlan, Nasrettin Hoca gibi masalların yer aldığı yardımlaşmak ve doğa sevgisi temalı anonim masalardan oluşuyor. Aynı zamanda gruptan bir arkadaşımız Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılına özel “Doğum Günüm Atatürk” adlı masalı yazdı. Uygulamada masalların İngilizce, Fransızca ve Almanca çevirileri de yer alıyor. Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Rıfat Günday ve Dr. Öğr. Üyesi Nevzat Bakır hocalarımızdan masalların yabancı dillere çevrilmesi noktasında destek aldık. Yabancı diller bölümündeki öğrenciler masalların çevirilerini ve seslendirmelerini gerçekleştirdi. Aynı zamanda diğer masalların seslendirilmeleri ‘OMÜ RADYO’da yapıldı. Aplikasyonumuz Aralık ayında itibaren mobil mağazalardan ücretsiz şekilde indirilebilecek. Projemizi arkadaşlarımızla paylaştığımızda gönüllü olarak katılmak isteyen çok sayıda farklı bölümlerden arkadaşımız oldu. Ekibimiz 10 kişi ile yola çıktı ama gönüllü olmak isteyen ve yardım eden pek çok arkadaşla birlikte 30 kişiye ulaştık. OMÜ çatısı altında birden fazla bölümlerin yer aldığı projemizin adının “OMÜ MASAL” olmasına karar verdik. Bu projenin İletişim Fakültesine ve Üniversitemize artı değer katmasını amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bir Kitap da Senden Olsun”

Projelerinin bir kütüphane projesi ama diğer kütüphane projelerinden farkı olarak Şehit Öğretmenimiz Şenay Aybüke Yalçın adına yaptıkları bir proje olduğunu söyleyen Utku Şimşek “Projemiz tamamlandığında kütüphaneye Şehit Aybüke Yalçın öğretmenimizin adını vereceğiz. Aynı zamanda kütüphaneyi oluşturacağımız yer Epçeli Şehit Burak Çeviker İlkokulu ve Ortaokulu. Okulların adının verildiği kişi de bir şehit. Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olmuş uzman çavuşumuz. Sosyal medya üzerinden Türkiye’nin dört bir yanından çok fazla mesaj alıyoruz. Tamamen bir gönüllülük projesi bizim projemiz. Sadece 1 hafta içerisinde 500 kitap toplandı ve kitaplarımız gelemeye devam ediyor. Projemizle ilgili sosyal medya hesaplarından çalışmalar yürütüyoruz @birkitaplabaşla hesaplarından bizlere destek olabilirsiniz.” dedi.

Gazilere saygı temalı “Yaşayan Anıt”  

Programa izleyici olarak katılan diğer projelerin liderleri ise gerçekleştirecek projeleri anlattılar.

Yaşayan Anıt Projesini anlatan Nazlı Erşahin, “Bu ismi vermemizdeki amaç gazilerimizi tarihimizin birer yaşayan anıtları olarak görmemizdir. Amacımız ise gazilerimiz için farkındalık oluşturmak. Bu kapsamda hazırlamakta olduğumuz, video başta olmak üzere afiş ve broşürlerimiz var. Bu video ve afişlerle insanlarımızı gazilerimiz hakkında düşünmeye teşvik etmek istiyoruz. Projemizin hatırlanması için de okulumuz içerisine gazilerimiz adına bir hatıra ormanı yapacağız” dedi.

“Obeziteye Farkındalık” Projesi

Projelerinin konusunun obezite hakkında farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Ozan Şahin ise; “Biz öncelikle şunu anlatmak istiyoruz. Obezite bedensel bir kusur değil bir hastalık, bir rahatsızlıktır. Bunun farkındalığını oluşturmak için de hem Çarşamba merkezinde, hem de kampüsümüzde iki farklı günde stant kuracağız. Bu stantta uzmanlardan aldığımız görüşler ile broşürler dağıtacağız ve vücut kitle endeksi uygulaması yapacağız. Boy ve kilosuna göre endeks sonuçlarına göre insanların obezite riski taşıyıp taşımadıklarını onlara anlatacağız.” dedi.