Güncel
Giriş Tarihi : 19-11-2019 12:05   Güncelleme : 19-11-2019 12:05

10 KASIM ATATÜRKÜ ANMA PROGRAMI YAPILDI

Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. Yıl dönümünde Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen 'Atatürk'ü Anma Programı'na katıldı.

10 KASIM ATATÜRKÜ ANMA PROGRAMI YAPILDI

 

Vali Osman Kaymak, Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümünde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen program öncesi protokol üyeleri ile birlikte Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde ziyarete açılan ‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi’ni gezdi. Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümü için hazırlanan anma etkinliği programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması ile başladı. Ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, ’Atatürk ve Milli İrade’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra İlkadım Aziz Atik Fen Lisesi öğrencileri 'Atatürk Oratoryosu' gösterisini gerçekleştirdi.

            Salonda bulunan izleyiciler tarafından uzun süre alkışlanan programa ayrıca, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Vali Yardımcısı Hasan Balcı, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, ilçe kaymakamları, askeri, mülki ve adli erkan, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum ve kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın '10 Kasım' Mesajı

        Cumhuriyetimizin Kurucusu, bağımsızlığımızın mimarı, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde, sevgi ve özlemle anıyoruz.Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, 19 Mayıs 1919’da 100 yıl önce Samsun’da başlattığı ve büyük zaferle sonuçlandırdığı istiklal savaşımızla; tarih sahnesinden silinmek istenen Türk Milletinin ebediyen bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunu ve bu duygunun ilelebet payidar kalacağını bütün dünyaya göstermiştir.10 Kasım, Türk Milleti için ATATÜRK’ü anma günü olduğu kadar, aynı zamanda O’nun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığı gösterme günüdür.

            ATATÜRK’ün bize emanet ettiği bu cennet vatanın ve cumhuriyetin, ilelebet var olması için göstereceğimiz çaba ve O’nun bıraktığı değerlere sahip çıkarak, o değerleri gelecek nesillere aktarmak O'na olan saygımızın en güzel ifadesi olacaktır.Milletimizin istiklali ve istikbali uğruna yaptıkları için O’na minnettarız.Dünya var oldukça Türk Milleti O’nu, kalbinin derinliklerinde sevmeye ve hayatın her alanında yaşatmaya devam edecektir.Bu duygu ve düşüncelerle yurdumuzun kurtarıcısı, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve vatanımız için canlarını veren tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet, rahmet ve şükranla anıyorum.