Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-09-2019 14:53   Güncelleme : 18-09-2019 14:53

BU YIL VEZİRKÖPRÜ’DE 95 BİN DÖNÜM AYÇİÇEĞİ EKİMİ YAPILDI

Ayçiçeği alımları konusunda gazetemize açıklma yapan Vezirköprü Zirat Odası Başkanı Arslan Kaya; “Ayçiçeği ülkemiz adına ne kadar önemliyse, ilçemiz ekonomisinin de can damarıdır. İlçemizde bu yıl yaklaşık olarak 95 bin dönüm ayçiçeği ekimi yapılmış olup, tahmini rekolte 25 bin ton civarındadır.

BU YIL VEZİRKÖPRÜ’DE 95 BİN DÖNÜM AYÇİÇEĞİ EKİMİ YAPILDI

 

Ayçiçeği üretiminde çiftçilerimiz mağdur olmuştur. Alım sezonu öncesi açıklanan 2,500 TL olan fiyatlar, bu sezon geçen seneki fiyatların da altında işlem görmüştür.

Çiftçinin ; ilaç, mazot, gübre, gibi giderlerinin yüzde yüz arttığı ayçiçeği üretiminde bir önceki yılın bile altında ayçiçeği satışı yapılmasını beklemek çiftçiyi sefalete sürüklemekle eş değerdir.

Bizim bu açıklamayı yapma sebebimiz;  hükümetimize ve kurumlara muhalefet etmeden, temsil ettiğimiz, üzerimizde hakları bulunan çiftçimizin sesine ses olmaktır.

Bu noktada ayçiçeği alımında söz sahibi Karadenizbirlik gibi kurumların hükümetimizden destek alarak, teslim aldığı ayçiçeği paralarını zamana yaymadan peşin olarak ödenmesini önemli bulmaktayız, beklentimiz ise ayçiçeği prim desteğinin 400 TL den 600 TL ye çıkartılmasını, mazot ve gübre desteğinin yükseltilerek çiftçimizin mağduriyetinin bir nebze giderilmesinin  sağlanmasıdır.

Bu doğrultuda Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar ve Vezirköprü Ziraat Odası Yönetimi olarak çiftçimizin her zaman yanında olduğumuzu ve birlikte hareket ettiğimizi bir kez daha belirterek kamuoyuna saygılarımızı sunarız.