Güncel
Giriş Tarihi : 18-09-2019 11:23   Güncelleme : 18-09-2019 11:23

Vezirköprü Ovası sulamasında sona doğru

Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet KURT; İlçemizin tarımını daha da ileriye taşıyacak sulama sistemi ile ilgili açıklamalar da bulundu.

Vezirköprü Ovası sulamasında sona doğru

 

Ak Parti Vezirköprü İlçe Başkanı Mehmet KURT;  İlçemizin tarımını daha da ileriye taşıyacak sulama sistemi ile ilgili açıklamalar da bulundu.
Kurt yaptığı açıklamada “Vezirköprü barajı ile yeni hastane inşaatına kadar olan 3500 hektarlık alan sulanırken 2019 yılında yapılan çalışmalarla Arıca Mahallemize kadar 1200 hektar alan daha sulamaya açıldı. Bu ay sonuna kadar da 5000 hektar alan daha sulamaya açılıyor.
Yağanözü, Arıca, Oruç, Adatepe, Akören, Oymaağaç, Çeltek, Avdan, Örencik, Boğa, Karapınar Mahallelerinizin arazileri de sulanabilir tarıma kavuşmuş olacak.


Projede geriye kalan İncesu, İnkaya, Ovacık, Karlı, Ağcayazı Mahallelerimizin arazilerine su vermek için ise çalışmalar devam ediyor.
Duruçay Barajından ise, Başalan, Aydınlı, Ayvalı, Teberük, Paşa, Karkucak, Mahmatlı, Boğa(arazinin üst kısmı) Karapınar(Arazinin üst kısmı) ve Kapaklı Mahallelerimizin arazilerine Temmuz ayı itibari ile su verilmiş oldu.
Geçen sene sulanabilen arazi 3500 hektar iken yapılan çalışmalarla 12000 hektar arazi sulanabilir duruma geldi. Geçen senenin  3.5 Katı kadar arazimiz bu yıl itibari ile sulanmış olacak ve çiftçimizin hizmetine sunacağız.
Duruçay Barajından sulanması planlanan ve su verilemeyen kısımlara ilgili çalışmalar ise yakından takip edilmekte olup en kısa zaman da DSİ tarafından sonuçlandırılması beklenmektedir” dedi ve  toplamda tüm sistem çalışmaya başladığında 14000 hektar yani 39  Mahallemizin arazisi Vezirköprü Barajı’ndan 10 Mahallemiz arazisi de  Duruçay Barajından sulanmış olacak” dedi.
İlçemize ve çiftçilerimize hayırlı olsun