Güncel
Giriş Tarihi : 14-09-2019 13:13   Güncelleme : 14-09-2019 13:13

6.ÜZÜMSÜ MEYVELER SEMPOZYUMU YAPILDI

Millî Mücadele’nin 100. yılı anısına Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen "6. Ulusal Üzümsü Meyveler Sempozyumu”nun açılışı, OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi

6.ÜZÜMSÜ MEYVELER SEMPOZYUMU YAPILDI

 

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Leyla Demirsoy tarafından düzenlenen sempozyumun açılış programına; Samsun Valisi Osman Kaymak, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcı, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Bayram Ay, üzümsü meyve sektör temsilcileri ve Türkiye’nin birçok yerinden akademisyenler katıldı.

      Sempozyumum açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Leyla Demirsoy; çilek, böğürtlen, ahududu gibi mor meyveleri kapsayan üzümsü meyve türleri hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Bu türler, lezzetleri ve sağlığa olumlu etkileri nedeniyle tüketiciden rağbet görürken çabuk meyve vermeleri ve yüksek gelir sağlamaları nedeniyle de üreticinin ilgisini çekmekte. Örneğin üzümsü meyve türlerinin ana grubunu oluşturan çilek üretimi, ülkemizde sürekli artış göstermekte. Türkiye; Çin, ABD, Meksika ve Mısır’ın ardından dünyanın 5. çilek üreticisi. Çilek üretimi; yıl boyu üretime büyük katkılar sağlayan topraksız üretim tekniğiyle de bölgemizde ilgi çeken bir konu. Samsun’da çilek seraları hızla artmakta. OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü de çilek yetiştiriciliğindeki gelişmelere tarım koşullarını iyileştirerek ve üreticiyle iş birlikleri sağlayarak öncülük ediyor.”dedi.

.        Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Demrisoy da ”Üzümsü meyvelerin sağlık ve ekonomideki önemine değinen Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy “Bu sebeple Ziraat Fakültesi olarak uzun yıllar çilek üzerinde çalışmalar yaptık. Daha sonra ülkemizde üzümsü meyveler grubu kuruldu ve bu grubun çekirdek kadrosu burada. Dolayısıyla üzümsü meyveleri Türkiye’de yaygınlaştırmak için çok çalıştık ve epey yol aldık. Bu sempozyumda da üzümsü meyvelerin geleceğini tartışarak buna yön vermeye çalışacağız.” diye konuştu.

      Sempozyuma katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç de “Millî Mücadele’nin 100. yılında OMÜ olarak çok sayıda etkinliğin içinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu bizi çok mutlu ediyor çünkü Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk adımı attığı Samsun’dayız. O günün adını taşıyan OMÜ’de ise bugün çok sayıda bilim insanıyla birlikteyiz. Böylece Millî Mücadele dönemini hatırlayarak nereden nereye geldiğimizi yeniden düşünme fırsatımız oldu. Atalarımızın bağımsızlığımızı ne kadar büyük zorluklarla ve fedakârlıklarla kazandığını, üzerinde yaşadığımız vatanı bize teslim ettiğini yeniden hatırladık. Bu vesileyle Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.” dedi.

      Sempozyumun konusunun günlük hayatımızda aşina olduğumuz meyveleri kapsadığını belirten Rektör Bilgiç konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz bu meyveleri tüketici boyutuyla bilirken sizler, daha derinlemesine ve bilimsel olarak ele alacaksınız. Dünden bugüne taşınan değerli ürünlerin yarına taşınması açısından ve bu ürünlerin ekonomiye sağladığı katkıyı çoğaltmak adına bilgi ve teknoloji üretimini ilerletecek, bilgi alışverişinde bulunacaksınız. Üzümsü meyvelerin birçoğunu kendi bahçemden de biliyorum. Her birinin çok farklı aroması var ve hepsi de çok lezzetli. Ekonomik değerleri yüksek olsa da toplanmasının ve taşınmasının zor olması, bu meyvelerin çok geniş bir üretim alanında üretilmesine engel oluyor. Ancak üzümsü meyvelerin bir kısmının Türkiye’de yaygınlaşması için çalışan Ziraat Fakültemizin çok değerli akademisyenleri var. Başta Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve ekibi olmak üzere akademisyenlerimiz hiçbir karşılık beklemeden, sadece ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyorlar.”

         Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Millî Mücadele’nin 100. yılı kapsamında düzenlenen etkinliklerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Samsun Valisi Osman Kaymak ise “Millî Mücadele’nin 100. yılı kapsamında yapılan çalışmalarda OMÜ hep yanımızda oldu ve bizlere rehberlik etti. Bu vesileyle Rektör hocama ve bütün ekibine çok teşekkür ediyorum. Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.Kurumlar ve üniversite iş birliğiyle yapılan bilimsel ve teknolojik çalışmaların önemini vurgulayan Vali Kaymak “Güçlü Türkiye anlamında sizler bizlerin gerçekten yol göstericisisiniz. Dünyada tarım ve gıda ürünleri kritik bir öneme sahip. Türkiye de önemli bir tarım ülkesi. Samsun’da bulunan 3 önemli ova olan Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü ovası, Türkiye’nin önemli tarım bölgelerindendir. Bu ovalar toplam 1 milyon 200 bin dekara yakın bir alanı kapsıyor ve bu ovalarda yüzbinlerce ton sebze üretiliyor. Aynı zamanda fındık ve çeltikte Türkiye’de önemli derecelerde üretimimiz mevcut. Merkezi hükümet ve Tarım Bakanlığı da Samsun’daki bu üretimlerin önemini görerek araştırma laboratuvarlarını, kurumları, ziraat ve veteriner fakültesi gibi bütün birimleri bu şehirde kurgulayarak bölgedeki tarımı doğru bir şekilde yönlendirmiştir. 2 yıldır Samsun Valisi olarak görev yapıyorum. Bu kurumların gerçekten bölgemize büyük katkılarını her alanda görüyoruz. Bugün yapılan bu organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan Rektörümüzü, Sempozyum Başkanını ve Ziraat Fakültesi Dekanını tebrik ediyorum. Bu çalışmalar çiftçimizin önünü açacaktır.” diye konuştu.