Güncel
Giriş Tarihi : 07-09-2019 16:03   Güncelleme : 07-09-2019 16:03

TARİHİ ÇAMAŞIRLIK İHALEYE ÇIKIYOR

Adatepe Mahallesi’nde bulunan Çamaşırlık ihaleye çıkıyor. Mülkiyeti Vezirköprü Belediyesi’ne ait olan Ahşap Yunak nitelikli taşınmaz olarak geçen Adatepe Çamaşırlığı öğretmen Bünyamin Kıvrak’ın oluşturduğu proje ile yok olmaktan kurtuluyor.

TARİHİ ÇAMAŞIRLIK İHALEYE ÇIKIYOR

 

Adatepe Mahallesi’nde bulunan Çamaşırlık ihaleye çıkıyor.  Mülkiyeti Vezirköprü Belediyesi’ne ait olan Ahşap Yunak nitelikli taşınmaz olarak geçen Adatepe Çamaşırlığı öğretmen Bünyamin Kıvrak’ın oluşturduğu proje ile yok olmaktan kurtuluyor. İlçenin kültürel çalışmalarına bir katkı sunacak. DOKAP ve OKA tarafından Yeşil Yol Güzergâhındaki Kültür-Turizm ve Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Mali Destek Programı’na Vezirköprü Kaymakamlığı’nca öğretmen Bünyamin Kıvrak tarafından “Osmanlı’dan Armağan; Suyu Yıkayan Kıymet: Adatepe Çamaşırlığı” adıyla sunulan proje ilgili kurumların elemelerinden başarı ile geçerek kabul edildi. OKA yetkilileri ve Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz tarafından imzaların atılmasıyla proje hayata geçirilmiş oldu.

Yaklaşık 200 yıllık olduğu tahmin edilen çamaşırlık binası ile birlikte yanındaki çeşme de restore edilecek. Önceki yıllarda köylülerce sığır eğreği olarak kullanılan alanda inşa edilecek ek bina ise, Şahinkaya Kanyonu’na ve Oymaağaç köyündeki Hititlerin kutsal kenti Nerik’e giden ziyaretçilere kafeterya hizmeti verilecek. Toplamda yaklaşık bir dönümlük alanda gerçekleştirilecek çalışma ile Vezirköprü yeni bir turizm durağı kazanmış olacak. Ayrıca proje,  son yıllarda ülke gündeminde hayli tartışmalara neden olan Yeşil Yol üzerinde bulunuyor.  25 Eylülde ihaleye çıkacak olan Adatepe çamaşırlığı Turizme büyük katkı sağlayacak.