ÖLÇÜ NE OLACAK


Bu makale 2018-11-05 10:39:22 eklenmiş ve 31 kez görüntülenmiştir.
Suat PALA

 

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili maraton başladı.Yüksek seçim kurulunun yerel seçimlerle ilgili seçim takvimini açıkladı.Buna göre Belediye başkan adaylığı için baş vuru yapmak isteyen devlet memurları 1 Aralık 2018 gününe kadar istifa etmiş olacaklar.

            Ayrıca her siyasi parti kendine bir takvim açıklayarak aday adaylarının başvuru tarihi, başvuru şekli, uyulması gereken kurallar hakkında esasları belirledi. Kısacası yerel seçimler için hukuki, siyasi süreç resmen başladı.

            Siyasi perilerin seçime ilişkin açıklamalarına bakacak olursak her zamanki gibi hatta her zamandan daha çok adayı belirlemede genel merkezlerin ağırlığı hissedilecek. Aday belirleme artık il ve ilçe teşkilatlarının inisiyatifinden alınarak resmen genel merkezlerin tekeline verilmiş gözüküyor.

Bu konuda Ak Parti anketler yaptırsa da, teşkilatların görüşünü alsa da son kararın yıllardır genel merkezce verildiği biliniyor. Bu seçimde Milliyetçi Hareket Partisi de bir adım ileri giderek aday adaylığı başvurularının direk genel merkeze yapılacağını duyurdu.

            Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti dede durum farklı değil. Özellikle büyük şehirler için adayın belirlenmesi genel merkezlerce  yapılacak. Yani artık parti üyelerinin delegelerin teşkilatların görüşleri yavaş yavaş azalırken genel merkezler her şeye hakim duruma geliyor.

            Hal böyle olunca önümüzdeki günlerde gözler Ankara da olacak. Her aday sadece plan, proje üretmeyecek,seçmenin teşkilatların nabzını tutmayacak birde “Ankara da Abi” arayacak.Ve genel merkezlerde en iyi kulisi yapan ipi göğüsleyecek.

            Peki bu süreçte Vezirköprü den kimler Ankara yollarına düşecek derseniz, oda hafta içinde netleşecek.Bir değişiklik olmasa Ak Partide başvuru süreci 5 kasım da başlıyor.Belediye başkan adaylığı için nabız yoklayan,kulis yapan bir çok isim biliyoruz.Kamuoyunun da bizimde bildiğimiz bu isimlere bakalım sürpriz isimler eklenecek mi .Resmi başvurular  tapıldığında tabloyu daha net göreceğiz.

            Yukarıda belirttiğim gibi aday belirleme işi genel merkezlerce yapılacağına göre Vezirköprü’nün 5 yılına damga vuracak Belediye Başkan adayı bakalım hangi kritere hangi ölçüye göre belirlenecek.Plan, proje, ehliyet,liyakat mı yoksa “ahbap çavuş” ilişkileri mi.Bekleyip göreceğiz.

           

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Hangi Partiye Oy Kullanacaksınız?
Cumhuriyet Halk Partisi
Ak Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Diğer
Vezirköprü Yaşam Gazetesi
© Copyright 2013 Vezirköprü Yaşam Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Samsun
Vezirköprü