VEZİRKÖPRÜ YAŞAM GAZETESİ
Suat PALA
Suat PALA
Giriş Tarihi : 17-08-2019 17:10

NEREDEN BAŞLASAK

 

Hayırlısıyla bir Kurban Bayramını daha geride bıraktık. Bayramlar inanç, ibadet yönleriyle öne çıksa da toplumsal hareketlilik açısından da önemi vardır. Çalışanlar izinlerini bayrama denk getirir, memleket ziyaretleri bayram günlerine göre ayrılır, velhasılı bayramlar aynı zamanda hareket demektir.

            Bu hareketliliğin güzelliğin yanında  sorunlar yarattığı da bir gerçek. Planlar, programlar düzgün yapılmayınca veya alt yapılar yetersiz olunca bayram yoğunluğu da eziyet şekline dönüyor.  

            Şimdi bu bayramda gözlemlediğim yoğunluğun eziyete dönüştüğü birkaç örnek vereyim. Birincisi Belediyenin Kurban Kesim Hizmetlerindeki kargaşa, düzensizlik, sıraya uyulmamak iletişim eksiklikleri, uygun olmayan mekan üst üste gelince mezbahanede Kurban kestirmek adeta eziyete dönüşüyor. Bu kargaşaya örnek için A şahsına ait kurbanlığı B şahsı için kesildiğini söylemiş olursak durumun vahametini anlatmış oluruz.

            Yine bayramlarda sıkıntı yaratan sorunların başında ilçe merkezindeki otopark yetersizliği arefe günleri veya bayramın son günleri yaya kaldırımlarına, arka sokaklara kadar taşan araç yoğunluğu da vatandaşı canından bezdiriyor. Normal günlerde bile otopark sıkıntısının yaşandığı Vezirköprü’de bayramlarda işler temelli karışıyor.

            Yine bu bayram vatandaşın şikayet ettiği konuların başında bir çok köy yolunun bozukluğu ile ilgili. Piknik yapmak veya akraba ziyareti için köylere, yaylara, piknik alanlarına gitmek isteyen vatandaşlar bozuk satıhta, toz bulutu içinde seyahat etmenin ızdırabını yaşadı. Başalan-Duruçay arası, Güldere-Kabalı yolu, Çekalan-Kületek güzergahı en çok şikayet edilen bölgeler oldu.

            Yine akın akın kanyona gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler lavobadan tuvalete araç park yerinden oturabilecekleri bir mekana kadar her şeyde eziyet çektiler. Şahinkaya kanyonu gibi doğa harikası bir yerin ziyaretçilerini yıllardır yeterince ağırlanamadığını, seyahati eziyete dönüştürdüğümüzü yetkililer ne zaman fark edecek acaba.

            Artık hastanemizdeki yoğunluğu anlatmaya yazmaya gerek yok. Buradaki yoğunluğu, fiziki yetersizliği bilmeyen duymayan kalmadı. Hele akşamları acil servisteki yoğunluk. Allah orada çalışan sağlık personeline dermen hastalara da sabır versin demekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

           

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA