VEZİRKÖPRÜ YAŞAM GAZETESİ
Güncel
Giriş Tarihi : 27-07-2019 09:56   Güncelleme : 27-07-2019 09:56

VEZİRKÖPRÜ EĞİTİMDE İRTİFA KAYBEDİYOR

Vezirköprü Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi Okul-Aile birliği Başkanlığını son iki yıldır yürütmeye çalıştım. Bir emekli öğretmen olarak eğitimci mantığıyla her konuda yardımcı olmaya çalıştım.

VEZİRKÖPRÜ EĞİTİMDE İRTİFA KAYBEDİYOR

 

    Vezirköprü Hatice Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi Okul-Aile birliği Başkanlığını son iki yıldır yürütmeye çalıştım. Bir emekli öğretmen olarak  eğitimci mantığıyla her konuda  yardımcı olmaya çalıştım. Benim çocuğum  bu yıl mezun olarak geçen ay diğer öğrenciler gibi sınava girdi. Almış olduğumuz sonuç beklentimizin altında oldu. Bu sonuç beni özeleştiri yapmaya ve muhasebe yapmaya sevketti. benim çocuğum bu okula 483,5 puanla  % 1,84 derecesiyle girdi. Genel durumu  araştırıp önce kabahati, eksikliği kendimde aradım. Ancak Vezirköprü genelinde ve Fen Lisesinde durumun vahim olduğunu ,her geçen yıl geriye gidildiğini gördüm.

     Eğitimin ayaklarından biri olan ailenin eğitime olan ilgisinin içler acısı olduğunu yaşayarak gördüm.Çocuğunun 4 yıl okuduğu okulun nerede olduğunu,kapısının nerede olduğunu bilmeyen veli sayısı o kadar çok ki . Velilerin bu ilgisizliği elbette ki eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir.

    Eğitimin diğer ayağı olan okul sorgulanması gereken önemli bir faktördür. Okul deyince İlçede eğitimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olan İlçe Kaymakam'ı ,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul İdaresi ve derse giren öğretmeni  herkes bu durumdan sorumludur.

    Bu ülkenin geleceği olan gençlerin yetiştirilmesinde kusuru bulunan, yetersiz olan kimdir , nedir bulunup açığa çıkarılıp tedbir alınması için daha ne kadar beklememiz gerekiyor?

    Devlet devasa yatırımlarla okullar , yurtlar yapıyor ancak personel görevlendirirken tasarruf yapıyor. Kız ve erkek öğrenci yurtlarına bir müdür yardımcısı görevlendiriliyor. Bir bayan müdür yardımcısı verilmiyor. Bir Müdür yardımcısı idari işlerin içinde boğulup gidiyor. Eğitim öğretimle ilgili çalışma yapacak,sosyal faaliyetleri yürütecek ikinci  bir müdür yardımcısı görevlendirilmiyor.

    Fedakarca görev yapan , öğrencileri için çırpınan öğretmenlerin yanında öğretmenlikten başka işlerle mesai harcayan, mesleki heyecanını yitirmiş,kürsü profesörü mantığıyla derse girip çıkan,branşında verimli olamayan öğretmenler başarının düşük olmasında önemli etkenler olduğunu görmekteyiz.

     Gelecek yıllarda Vezirköprü'de başarının yükseltilmesi için Eğitimin baş sorumlusu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapacak , sonuçları ayrıntılı bir analizle ilçe genelinde bir tespit yapacak mı? Çocuklarımızı içine düştüğü bu çukurdan tutup yukarılara çıkaracak bir çalışma yapacak mı? Sorumluluğu olan herkesin uykuları kaçacak mı? Vicdanları sızlayacak mı? Yoksa  alışageldiğimiz gibi Vezirköprü garibanları oynamaya devam mı edecek?

    Amacım hiçbir şahsı hedef almak, töhmet altında bırakmak değil. Sadece Vezirköprü'nün kanayan yarasına neşter vuracak bir operatör çıkar ümidiyle çığlık atmaktır.

 

 

                                                                                           MEHMET CİHANGERİ

                                                                                             Emekli Öğretmen

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA