VEZİRKÖPRÜ YAŞAM GAZETESİ
Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2019 13:44   Güncelleme : 22-07-2019 13:44

KARPUZ ÜRETİMİ ON KAT ARTINCA ÇİFTÇİ PAZARLAMA KORKUSU YAŞIYOR

Son yıllarda Vezirköprü’de karpuz üretimindeki artış devam ederken pazarlama sıkıntıları üreticileri zor durumda bırakıyor. Bahçekonak Mahallesinde çiftçiler alternatif ürün olarak ektikleri karpuz üretimi 10 kat artınca pazarlama konusunda ne yapacaklarını bilemiyorlar.

KARPUZ ÜRETİMİ ON KAT ARTINCA ÇİFTÇİ PAZARLAMA KORKUSU YAŞIYOR

 

Vezirköprü’nün Tarım arazisinin geniş olduğu bu bölgede  tütüne konan kota nedeniyle alternatif ürün olarak çiftçinin tercih ettiği karpuz-kavun üretimi 600 dönümü buldu. Vezirköprü’de soğuk hava deposunun olmayışı  çiftçileri mahsulleri toplama sürecinde ürünlerini  pazarlama ve koruma noktasında endişelendiriyor.  Vezirköprülü çiftçiler  ürettikleri ürünleri pazarlama ve saklama konusunda yetkililerden yardım istiyor.    

       

            Vezirköprü ilçesi Bahçekonak mahallesinden Karpuz üreticisi Mahmut Kaymaz; “Biz 20-25 senedir bu işi yapıyoruz ama bu bir iki sene içerisine kadar bu verim kapasitesini yakalayamamıştık çekirdek ekiminden fide dikimine geçtik. Üretimin artması nedeniyle pazarlama konusunda tedirginiz başka ilçelerden Vezirköprü’ye gelirken biz başka ilçelere koymuyorlar ancak buraya gelirseler satabiliyoruz. Mahalle olarak yaklaşık 500-600 dönüm karpuz- kavun ektik. Pazarlamasında sağlarsak güzel bir gelir elde edeceğiz” dedi.

             Çiftçi Recep İnan ise mahalledeki karpuzun kaliteli olduğunu son yıllarda Vezirköprü’de yapılan yarışmalarda komşularının ürettikleri karpuzlarla 1.2.3. olduklarını ifade ederek mahallede kaliteli bir karpuz üretimi olduğunu belirtti. Bu yıl artan üretimle birlikte güzel bir satış yakalanırsa mahalleli kavun ve karpuza alternatif ürün olarak gelecek yıllarda daha fazla yönelecektir.  Yetkililerin bunu dikkate alarak çiftçimize destek olmasını bekliyoruz” dediler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA